28. märts 2012
Kevad on kõigile pähe hakanud
Olen täna ja ka varasematel päevadel veetnud tunde, proovides süstematiseerida infot, mis tuleb kõikvõimalikest allikatest võimaluste kohta, kus õpilased võiksid osaleda. Täitsa hulluks võib minna.Kasvõi kõik need siin eespool üles pandud asjad. Ega need pole veel kõik. Osa asju jääb klassi seinale panemiseks, osa läbirääkimisteks, tunniplaanis aja otsimiseks... Ja kui asi enam-vähem selgeks saab, siis hakka õpilasi taga ajama, et ega nad juhtumisi oma muude tegemiste keskel ei tahaks mõnel võistlusel käia, ekskursioonile, viktoriinile, konverentsile minna või oma tööd võistlusele saata... Õnneks on inimesi, kes alatasa käivad küsimas, ega juhtumisi ei ole tekkinud mõnda uut võimalust võistlema minna, ja loodetavasti need teised, kes sel hetkel ei saa, mõnel teisel hetkel jälle saavad. Ja kokkuvõttes on ju tore, et on hulkades asutusi, kes loodushariduse peale mõtlevad ja õpilasi osalema kutsuvad. Aga mina saan aina selgemaks, et olen peast ikka täitsa õpetaja küll :)
Archimedese õpilaste teadustööde konkursil teise vooru pääsenud tööd
1. Akim Arhipov - Maastik eesti kirjanike loomingus (gümnaasium, Narva 6. Kool) 2. Triinu Avans - Magus Võrumaa (gümnaasium, Võru Kreutzwaldi Gümnaasium) 3. Helena Ellermaa, Merilin Mänd - Kuressaare linna õhu mikrobioloogiline saaste (põhikool, Aste Põhikool) 4. Karl-Sander Erss - Litokoolhappe konjugaatide süntees ja nende mõju Candida rugosa lipaasile (gümnaasium, Tallinna Reaalkool) 5. Aleksandra Goltsvart - Õpilaste lugemishuvi uuring. Narva 6. Kooli põhikooli kolmanda astme ja gümnaasiumi õpilaste näitel (gümnaasium, Narva 6. Kool) 6. Hans Juurikas - Üheseinaliste süsiniknanotorudega modifitseeritud süsinik-polümeer komposiitmaterjalist täiturite valmistamine (gümnaasium, Valga Gümnaasium) 7. Tanel Kivi - Väike Emajõgi 1944 (gümnaasium, Valga Gümnaasium) 8. Olivia Luige - Virgatsaine dopamiini ohjamine skisofreeniaravis: dopamiini D2- ja D3-retseptorite antagonistide tuvastamine (gümnaasium, Hugo Treffneri Gümnaasium) 9. Kristel Lusik - Muutustest Are valla ettevõtluses ja töökohtades 1991-2011 (põhikool, Are Põhikool) 10. Henri Maalmann - Kahe sõrmkäpa kasvukohaeelistused ja nende võrdlus Tartu ümbruses (põhikool, Ülenurme Gümnaasium) 11. Kaspar Mölder - Kormorani vaenamisest (põhikool, Saaremaa Ühisgümnaasium) 12. Anna Maria Punab - Gümnaasiumiõpilaste õppeedukuse ja õnnelikkuse vahelised seosed (gümnaasium, Hugo Treffneri Gümnaasium/Tartu Ülikool) 13. Lisa Scharf - Narva keelemaastik (põhikool, Narva Humanitaargümnaasium) 14. Tanel Sõrmus - Süsinikelektroodi koostisosade optimeerimine tehislihasel (gümnaasium, Miina Härma Gümnaasium) 15. Liisi Sünd - Loopealsete liigilise koosseisu ja kvaliteedi vahelised seosed (gümnaasium, Nõo Reaalgümnaasium) 16. Simo Jarek Zaranek - Süsinikust valmistatud tehislihase täiustamine kullaga (gümnaasium, Tartu Kivilinna Gümnaasium) 17. Roland Martin Teras - Kloriidioonide mõju raua korrosioonile (gümnaasium, Tallinna Inglise Kolledž) 18. Jaan Toots - Neurl1 valgu tuumatranspordi mehhanismide uurimine (gümnaasium, Tallinna Reaalkool) 19. Uku Erik Tropp - Grignard'i reaktiivi ja ketooni vahelise reaktsiooni uurimine erinevates solventides (gümnaasium, Tallinna Reaalkool) 20. Hanna Tuus - Hundi (Canis lupus) bioloogiast ja murdmisjuhtumitest ning nende kajastamisest Saare maakonnas 2010.-2012. aastal (põhikool, Saaremaa Ühisgümnaasium) 21. Triin Helin Unt - Koolitoidu ja rämpstoidu glükeemilise Indeksi võrdlus (gümnaasium, Tallinna Inglise Kolledž) |
ÕPILASTE TEADUSLIKU ÜHINGU AASTAKONVERENTS 2012
Konverentsile on oodatud kõik teadushuvilised noored, kellel uurimistöö käsil või kes tahavad teada saada, mida teised juba on uurinud. Tule ise ja võta sõber kaasa!
MILLAL JA KUS TOIMUB?
27.-28. aprill 2012. a Tartus Karlova Gümnaasiumis aadressil Lina 2
KONVERENTSI ÜLDINE KAVA (kava ja esinejate kohta saab rohkem lugeda veebist!):
27. aprill, reede
15.00-15.45 | Registreerumine ja lõunasöök Karlova Gümnaasiumis |
15.45-16.00 | Konverentsi avamine kooli aulas |
16.00-19.00 | 2012. a õpilaste teadustööde riikliku konkursi osavõtjate tänamine ja parimate autasustamine; plenaarsessioon. Plenaarsessioonil esinevad Mart Noormaa, Riina Klais ja Ehti Järv ning sõna saavad selleaastased parimad õpilasteadlased |
19.15-21.00 | Kultuuriprogramm Eesti Rahva Muuseumis, söök ja tort |
28. aprill, laupäev
9.30-12.30 | Konverentsi paralleelsessioonid humaniora/socialia ja naturalia/realia valdkonnas |
12:30-13:00 | Lõunasöök Karlova Gümnaasiumis |
13.15-15.30 | Külastused Tartu teadusmaastikul (tutvu enne registreerumist külastuskohtade kirjeldustega!) |
ÖÖBIMINE:
Broneeritud on piiratud arv tasuta ööbimiskohti ning neid jätkub ainult kiirematele! Kiirustage registreerumisel! Kindlasti teatage, kui registreerute, aga mingil põhjusel ei saa üritusele tulla!
KUI PALJU SEE MAKSAB?
Konverents on tasuta, samuti selle jooksul toimuvad söögikorrad ja transport Tartu piires konverentsi ajal. Väljastpoolt Tartut tulijatele kompenseeritakse soovi korral konverentsile tuleku ja lahkumise kulud. Juhis sõidukulude katmise taotlemiseks on üleval veebilehel http://www.archimedes.ee/teadpop/index.php?leht=33
**********************************
Õpilaste Teaduslik Ühing (ÕTÜ) - MIS SEE ON?
- võimalus lähedalt näha, kuidas töötavad teadlased ja kuidas toimib teadusmaailm;
- vajadus otsida vastuseid küsimustele ja teha seda koos teadlaste ning õpilastega üle Eesti.
Ühingusse on oodatud kõik õpilased, kelle jaoks teadusmaailm tundub põnev ning kes sooviksid aktiivselt seda tundma õppida!
Vaata ÕTÜ tegemiste kohta veebist: http://www.archimedes.ee/teadpop/index.php?leht=30
Facebook: Õpilaste Teaduslik Ühing
**********************************
Peatse kohtumiseni!
Konverentsi korraldab Sihtasutus Eesti Teadusagentuur
tel 580 50869
26. märts 2012
Metsateemaline orienteerumine
Võistluste aeg ja koht
Võistlus toimub 23. aprill 2012 kell 13:00 Rakveres. Start ja finiš asuvad Rakvere Terviseradade parklas. STARDIPAIK.
Võistlustele registreerumine
Võistlustele tuleb registreeruda hiljemalt 20. aprilliks Eesti Metsaseltsi kodulehe kaudu aadressil www.metsainfo.ee või e-posti teel aadressil kristel.arukask@metsaselts.eeSee e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. , või telefonil 6722117, teatades võistkonna nime, osalejate nimed, kooli ja klassi.
Võistlusest osalejate vanuseklassid
1. vanuseklass 4.-5. klassi õpilased
2. vanuseklass 6.-7. klassi õpilased
3. vanuseklass 8.-9. klassi õpilased
4. vanuseklass 10.-12. klassi õpilased
1. vanuseklassis võistlevad kolmeliikmelised võistkonnad.
2., 3. ja 4. vanuseklassis võistlevad kaheliikmelised võistkonnad.
Võistlusrada
Võistlused toimuvad Rakvere linna orienteerumiskaardil. Punktid on märgitud orienteerumiskaardile punase ringiga ning punktide järjekord on nummerdatud ja ühendatud joonega. Võistlusraja pikkus sõltuvalt vanuseklassist on 1,5- 3,5 km. Võistlusrajale on paigutatud 4-8 kontrollpunkti ja nendes antavad võistlusülesanded (4 kuni 7 ülesannet) on kõigi vanuseklassi võistlejatele ühised.
Võistlusülesanded
Kontrollpunktides antavad võistlusülesanded on seotud metsanduse ja loodusega ning võivad seisneda järgnevas:
- konkreetse puu vanuse määramine
- konkreetse puu kõrguse määramine
- konkreetse puu läbimõõdu määramine
- metsakasvukohatüübi või tüübigrupi määramine andes ette vastuse variandid
- puu- või põõsaliikide määramine seemnete, lehtede, viljade vms järgi
- puidu liikide määramine
- metsakahjurite ja -haiguste ning nende kahjustuspiltide määramine koos
vastusevariantidega
- jahieksponaatide või uluki jälgede määramine
- metsanduslike muuseumieksponaatide määramine
Võistlusülesandeid kohaldatakse vastavalt kohalikele oludele.
Võistluse läbiviimine
Võistlusülesannete täitmine põhineb võistleja kogemuslikul ja silmamõõdulisel hindamisel. Võistlustrassile peab võistlejal kaasa võtma kirjutusvahendi (soovitavalt harilik pliiats). Abivahendite kasutamine (mõõdulint, kõrgusmõõtja jms) ei ole lubatud. Igale võistlejale antakse stardis võistlusülesannete leht ja võistlusraja kaart, millele on märgitud kontrollpunktid. Võistlusülesannete kontrollpunktid on looduses tähistatud ja võistlusraja kaardile märgitud tähistatud järjekorranumbritega.
Võistlusrajal teeb võistleja temale antud ülesannete lehele risti (X) sobiva vastuse ruutu, kirjutab vastuse vastavasse lahtrisse või teeb vastava märke punktis olev kohtunik. Kontrollpunkti läbimise tõestamiseks teeb kontrollpunktis olev kohtunik märke vastavasse latrisse või annab punkti läbimist tõendava sedeli. Võistlejad lastakse rajale 1 minutiliste intervallidega. Võistluste läbiviijad võivad teha siin omapoolseid muudatusi, arvestades osalejate arvu ja kohapealseid olusid. Võistlejate omavaheline koostöö (va ühe võistkonna piires) ja kõrvaliste isikutega konsulteerimine on keelatud. Sellest üleastunud võistlejad diskvalifitseeritakse või jäetakse ilma konkreetsete võistlusülesannete punktidest.
Võistleja loetakse finišeerinuks momendist, kui ta esitab ülesannete lehe finišikohtunikule.
Raja läbimise kontrollaeg on 1 tund kõigil vanuseklassidel.
Hindamine
Ülesannete vastused määravad võistlusala kohtunikud kindlaks enne või pärast
võistlust teatmekirjanduse ja/või instrumentaalmõõdistamise alusel.
Ülesannete mitte täitmise ja ebaõigete vastuste puhul määratakse võistkonnale vastavalt suurusastmele ajatrahv 1-6 minutit, mis lisatakse hiljem võistkonna ajale.
Võistlustulemus
Võistkonna lõplikuks tulemuseks on aeg, mis kajastab raja läbimist koos liidetud ajatrahvidega. Võistkondade paremusjärjestus moodustatakse aegade (raja läbimine+ trahvid) põhjal.
Ohukohad
Võistlusmaastikul võib tulla ette sõiduteede ületamist. Palume tee ületamisel olla eriti tähelepanelik ja anda teed teel liiklevatele sõiduvahenditele!
Autasustamine
Kolm parimat igast vanuseklassist saavad diplomi ja esemelise auhinna.
Meie koolist osales sel võistlusel kaks õpilast:9a Anne-Mai Timuska ja G1 Kristiina Konno. Neil ei õnnestunud küll päriselt 10.kl assi arvestuses(!) esimese kolme hulka tulla, kuid nad jäid 3.-ndast kohast vaid veidi maha ja saavutasid 4.koha. Ei ole sugugi lihtne sõita allinnast välja, siis joosa ja hulgi üledandeid lahendada, loodus tunda, teada maateaduslikke nippe ja tehnikaid, ja seejuures esi-5 hulka tulla. Väga tublid!
Võistlus toimub 23. aprill 2012 kell 13:00 Rakveres. Start ja finiš asuvad Rakvere Terviseradade parklas. STARDIPAIK.
Võistlustele registreerumine
Võistlustele tuleb registreeruda hiljemalt 20. aprilliks Eesti Metsaseltsi kodulehe kaudu aadressil www.metsainfo.ee või e-posti teel aadressil kristel.arukask@metsaselts.eeSee e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. , või telefonil 6722117, teatades võistkonna nime, osalejate nimed, kooli ja klassi.
Võistlusest osalejate vanuseklassid
1. vanuseklass 4.-5. klassi õpilased
2. vanuseklass 6.-7. klassi õpilased
3. vanuseklass 8.-9. klassi õpilased
4. vanuseklass 10.-12. klassi õpilased
1. vanuseklassis võistlevad kolmeliikmelised võistkonnad.
2., 3. ja 4. vanuseklassis võistlevad kaheliikmelised võistkonnad.
Võistlusrada
Võistlused toimuvad Rakvere linna orienteerumiskaardil. Punktid on märgitud orienteerumiskaardile punase ringiga ning punktide järjekord on nummerdatud ja ühendatud joonega. Võistlusraja pikkus sõltuvalt vanuseklassist on 1,5- 3,5 km. Võistlusrajale on paigutatud 4-8 kontrollpunkti ja nendes antavad võistlusülesanded (4 kuni 7 ülesannet) on kõigi vanuseklassi võistlejatele ühised.
Võistlusülesanded
Kontrollpunktides antavad võistlusülesanded on seotud metsanduse ja loodusega ning võivad seisneda järgnevas:
- konkreetse puu vanuse määramine
- konkreetse puu kõrguse määramine
- konkreetse puu läbimõõdu määramine
- metsakasvukohatüübi või tüübigrupi määramine andes ette vastuse variandid
- puu- või põõsaliikide määramine seemnete, lehtede, viljade vms järgi
- puidu liikide määramine
- metsakahjurite ja -haiguste ning nende kahjustuspiltide määramine koos
vastusevariantidega
- jahieksponaatide või uluki jälgede määramine
- metsanduslike muuseumieksponaatide määramine
Võistlusülesandeid kohaldatakse vastavalt kohalikele oludele.
Võistluse läbiviimine
Võistlusülesannete täitmine põhineb võistleja kogemuslikul ja silmamõõdulisel hindamisel. Võistlustrassile peab võistlejal kaasa võtma kirjutusvahendi (soovitavalt harilik pliiats). Abivahendite kasutamine (mõõdulint, kõrgusmõõtja jms) ei ole lubatud. Igale võistlejale antakse stardis võistlusülesannete leht ja võistlusraja kaart, millele on märgitud kontrollpunktid. Võistlusülesannete kontrollpunktid on looduses tähistatud ja võistlusraja kaardile märgitud tähistatud järjekorranumbritega.
Võistlusrajal teeb võistleja temale antud ülesannete lehele risti (X) sobiva vastuse ruutu, kirjutab vastuse vastavasse lahtrisse või teeb vastava märke punktis olev kohtunik. Kontrollpunkti läbimise tõestamiseks teeb kontrollpunktis olev kohtunik märke vastavasse latrisse või annab punkti läbimist tõendava sedeli. Võistlejad lastakse rajale 1 minutiliste intervallidega. Võistluste läbiviijad võivad teha siin omapoolseid muudatusi, arvestades osalejate arvu ja kohapealseid olusid. Võistlejate omavaheline koostöö (va ühe võistkonna piires) ja kõrvaliste isikutega konsulteerimine on keelatud. Sellest üleastunud võistlejad diskvalifitseeritakse või jäetakse ilma konkreetsete võistlusülesannete punktidest.
Võistleja loetakse finišeerinuks momendist, kui ta esitab ülesannete lehe finišikohtunikule.
Raja läbimise kontrollaeg on 1 tund kõigil vanuseklassidel.
Hindamine
Ülesannete vastused määravad võistlusala kohtunikud kindlaks enne või pärast
võistlust teatmekirjanduse ja/või instrumentaalmõõdistamise alusel.
Ülesannete mitte täitmise ja ebaõigete vastuste puhul määratakse võistkonnale vastavalt suurusastmele ajatrahv 1-6 minutit, mis lisatakse hiljem võistkonna ajale.
Võistlustulemus
Võistkonna lõplikuks tulemuseks on aeg, mis kajastab raja läbimist koos liidetud ajatrahvidega. Võistkondade paremusjärjestus moodustatakse aegade (raja läbimine+ trahvid) põhjal.
Ohukohad
Võistlusmaastikul võib tulla ette sõiduteede ületamist. Palume tee ületamisel olla eriti tähelepanelik ja anda teed teel liiklevatele sõiduvahenditele!
Autasustamine
Kolm parimat igast vanuseklassist saavad diplomi ja esemelise auhinna.
Meie koolist osales sel võistlusel kaks õpilast:9a Anne-Mai Timuska ja G1 Kristiina Konno. Neil ei õnnestunud küll päriselt 10.kl assi arvestuses(!) esimese kolme hulka tulla, kuid nad jäid 3.-ndast kohast vaid veidi maha ja saavutasid 4.koha. Ei ole sugugi lihtne sõita allinnast välja, siis joosa ja hulgi üledandeid lahendada, loodus tunda, teada maateaduslikke nippe ja tehnikaid, ja seejuures esi-5 hulka tulla. Väga tublid!
Noored Euroopa metsades
http://www.youtube.com/watch?v=-BKuT0lPzbs
Rahvusvaheline viktoriin “Noored Euroopa metsades” on suunatud õpilastele vanuses 13 kuni 19. Võistluse käigus omandatakse teadmisi Euroopa riikide metsanduse kohta. Õppematerjalid käsitlevad metsapoliitikat, metsade majandamist, elurikkust, Natura 2000 alasid jne. Materjalide koostamisel on osalenud ligi 20 riigi metsandusspetsialistid.
Rahvusvaheline viktoriin “Noored Euroopa metsades” on suunatud õpilastele vanuses 13 kuni 19. Võistluse käigus omandatakse teadmisi Euroopa riikide metsanduse kohta. Õppematerjalid käsitlevad metsapoliitikat, metsade majandamist, elurikkust, Natura 2000 alasid jne. Materjalide koostamisel on osalenud ligi 20 riigi metsandusspetsialistid.
Osalemine
Võistlus toimub kahes osas:
1) Eesti voor: Kõikides osalemissoovi avaldanud Eesti koolides viiakse ühel ja samal kuupäeval läbi viktoriin. Võistlus jääb vahemikku 1. veebruarist 31. maini. Eesti voor toimub 4. aprillil koolides. Juuni alguseks selgub iga riigi parim võistkond, kes osaleb partnerriigis toimuvas finaalis.
2) Rahvusvaheline finaal: Toimub sügissemestri alguses, 2012. aastal 26. - 27. septembril Sagadis. Iga riigi võitjavõistkond võtab osa viktoriinist ja teeb ettekande oma riigi metsade kohta.
“Noored Euroopa metsades” 2012
- 2012. aastal toimub riiklik voor 4. aprillil al. 14.15. Aeg 1,5 tundi
- Finaal toimub 26. - 27. septembril Lääne-Virumaal Sagadis.
Tallinna Inglise Kolledžist on pannud ennast kirja 11 võistkonda 41 õpilasega .
Infot erinevate Euroopa riikide metsanduse kohta saab http://www.metsainfo.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=1304&Itemid=232
Tulemustest:
Meie kooli kaks võistkonda pääsesid 10 hulka: Georg, Karl Kiur ja Anne-Mai said 4. koha ja Richard jt 7.kl poisid 10.koha. Ülejäänud, 33 7.-12 kl õpilast olid samuti tublid, sest mitte alati pole tähtis võit , vaid osavõtt, ja uusi teadmisi said kõik, seega võitsid kõik!!
- Finaal toimub 26. - 27. septembril Lääne-Virumaal Sagadis.
Tallinna Inglise Kolledžist on pannud ennast kirja 11 võistkonda 41 õpilasega .
Infot erinevate Euroopa riikide metsanduse kohta saab http://www.metsainfo.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=1304&Itemid=232
Tulemustest:
Meie kooli kaks võistkonda pääsesid 10 hulka: Georg, Karl Kiur ja Anne-Mai said 4. koha ja Richard jt 7.kl poisid 10.koha. Ülejäänud, 33 7.-12 kl õpilast olid samuti tublid, sest mitte alati pole tähtis võit , vaid osavõtt, ja uusi teadmisi said kõik, seega võitsid kõik!!
Tellimine:
Postitused (Atom)