22. juuni 2013

Looduse tundmise võistlus 2013

Jällegi, nii nagu igal aastal seavad meie noored maikuus sammud Rocca al Mare vabaõhumuuseumi, et panna proovile oma teadmised looduse erienvate aspektide kohta . Ja siin Linda mesaoru kokkuvõte sellest aastast:



 Kokkuvõte  looduskaitsekuu võistlusest 2013 Tallinna üldhariduskoolide vahel Rocca-al-Mares
17.mail 2013.a. Vabaõhumuuseumis
Võistlus toimus 29.korda. Võistlusel osales 5-liikmelisi võistkondi 25, neist põhikooli õpilaste võistkondi oli 20  ja gümnaasiumi õpilaste võistkondi 5. Kokku osales 125 õpilast 9-st  Tallinna koolist, kes saatsid võistlema 1-4 võistkonda. Maksimaalselt võis võistkond koguda 54 punkti. Arvestades võistkondade (V) erinevat arvu on keskmiste näitajate alusel (K) osalenud koolide järjestus alljärgnev:
PÕHIKOOL
1.      Inglise Kolledz –     2     V;       K 45 punkti
2.      Prantsuse Lütseum- 1     V;       K 44 punkti
3.      Reaalkool             -  3     V;       K 37,5 punkti
4.      Gustav Adolfi G. -  4     V;       K 37,4 punkti
5.      Järveotsa G.        -  2      V;       K 33 punkti
6.      21.kool                -  4      V;       K 30,25 punkti
7.      Rahumäe             - 2       V;       K 28  punkti
8.      Tehnikagümnaasium -2  V;       K 26 punkti
GÜMNAASIUM
1.      Prantsuse Lütseum                  – 1   V;   51 punkti
2.      Vanalinna Hariduskolleegium – 1 V; 42 punkti
3.      Gustav Adolfi G.                    – 1 V;     42 punkti
4.      Inglise Kolledz                        – 1 V;  41,5 punkti
5.      Tehnikagümnaasium                – 1 V; 39,5 punkti
Looduse tundmise võistluse võitjateks osutusid:
I Gümnaasiumide seas:
I koht – Tallinna Prantsuse Lütseumi võistkond 51 punkti:
1.Anna-Grete Rebane; 2. Eleriin Müüripeal; 3. Greta-Krislin Lutter; 4. Johanna Rähn; 5. Anneli Kripsaar.
II-III koht – Gustav Adolfi Gümnaasiumi võistkond 42 punkti:
1.Elin Viisileht; 2.Stina Aava; 3. Anne-Mai Timmuska; 4. Ahti Simo Laido; 5. Rasmus Õisma.
Vanalinna Hariduskolleegiumi võistkond samuti 42 punkti:
1.Helen Kiik; 2. Henri Viies; 3. Nils Joonas Kristjan Saar;  4. Kristjan Sven

II Põhikoolide seas:
 I koht –  Tallinna Inglise Kolledz võistkond  49,5 punkti:
      1.Marit Neemela; 2. Mariin Pentelejev; 3. Juulia Aliide Salulaid; 4. Martin Haamer; 5.Karl   Johannes Balder.
II koht – Tallinna Prantsuse Lütseumi  võistkond 44 punkti:
1.      Beatrice Metsaorg; 2. Mirjam Nurm; 3.Hana Geara; 4.Carolin Lüübek; 5. Jaanika Raik.
III koht – Gustav Adolfi Gümnaasiumi võistkond 43,5 punkti:
1.      Krõõt Grete Mänd; 2. Grete Liis Vain; 3.Markus Palo; 4.Kristjan Mardna; 5.Hans Johann Põlluste

Suur võistlejate arv ja head tulemused näitavad, et koolides on õpetajad teinud tänuväärset tööd õpilaste hea looduse tundmise saavutamise nimel.
Võistluse korraldajad Tallinna Linnuklubist (juhataja Linda Metsaorg, Meelis Uustal, Hans Kuusiku, Thea Perm, Kärt Jaarma) koos heade abilistega Tallinna Loomaaiast (Inari Leiman), Eesti Loodusmuuseumist (Loore Ehrlich ja Tiiu Liimets), Eesti Vabaõhumuuseumist Anneli Banner ning Harju-Järva-Rapla regiooni Keskkonnaametist (Reet Kristian) - juhtisid Vabaõhumuuseumis võistluse eel loodust tutvustavaid retki viies erinevas elupaigas ning seejärel olid ametis võistluse kohtunikena.
Loodusretkelt kaasatoodud loodusobjektid pandi õpilastele tundmiseks välja viies rühmas järgmiselt: 1. Mererand (lindude pildid ja rannakarbid); 2. Pargilinnud (häälte järgi): 3.Metsataimed (puude ja põõsaste oksad, õitsvad rohttaimed); 4. Koduaia taimed ja küsimusi linnupesakasti valmistamise kohta; 5. Sootaimed (puhma-ja samblarindest).
Igast nimetatud rühmast sai võistkond loodusobjektide tundmise eest punkte. Kokku oli võimalik saada 54 punkti. Silmapaistvalt häid teadmisi näitas Prantsuse Lütseumi gümnaasiumi võistkond, sest maksimum punktide arvust jäi puudu ainult 3 punkti koduaia vastuste arvelt. Samas tundsid G.Adolfi Gümnaasiumi 8.klassi õpilased  koduaeda teistest paremini. Mereranna liikide ja metsataimede tundmisel sai maksimaalse tulemuse Prantsuse Lütseumi põhikooli võistkond. Parimad linnuhäälte tundjad olid Inglise Kolledzi ja Reaalkooli õpilased.  Kõige vähem tunti sootaimi. Paremini teadsid sootaimi gümnaasiumi õpilased. Suhteliselt hästi tulid looduse tundmisega toime, võrreldes vanemate klasside õpilastega,  6.klasside õpilased Tallinna 21.koolist ja Tallinna Reaalkoolist ning 5.klassi õpilased Gustav Adolfi Gümnaasiumist.
Eelpool nimetatud I, II ja III kohale tulnud gümnaasiumi ja  põhikooli võistkonna õpilasi premeeriti Harju-Rapla-Järva regiooni Keskkonnaameti poolt erialase kirjandusega. Sügisel, septembris kutsutakse lisaks neile esikohtadele tulnud õpilastele, ühepäevasele preemiareisile Eesti  linnurikastesse paikadesse, veel  järgmiste koolide võistkonnad:  
Inglise Kolledzi võistkond nr.2 punkte 41:
          1.Karl Toom 2.Mark-Emil Luik 3.Siim Sala 4.Willam Viirg
G.Adolfi Gümnaasiumi võistkond nr.4 punkte 40:
          1.Inger Adele Mägi 2.Kristiina Angela Kelder 3.Kersti  4.Julius Nurmoja 5.Grete Rahi
Tallinna Reaalkooli võistkond nr.3 punkte 40:
         1.Mattias Varjun 2.Annabel Saluri 3.Kai Vallikivi 4.Teele Kaal 5.Erko Alumets
Tallinna Reaalkooli võistkond nr.2 punkte 39:
         1.Rene Piik 2.Susanna Liisa Onoper 3.Rene Aleksander Truuts 4.Katri Liis Kaasik
          5.Andreas Must          

Tallinna Linnuklubi tänab looduskaitsekuu võistluse hea kordamineku eest kõiki osalejaid ja neid ettevalmistanud õpetajaid ning võistluse läbiviimisel abiks olnud häid kolleege.

Lugupidamisega,
Linda Metsaorg,
võistluse peakohtunik,
MTÜ Tallinna Linnuklubi juhataja
Telefon 56917 494 linda.metsaorg@mail.ee


Maa Päeva konverentsil 2013 esinemas

22.aprillil toimus traditsiooniline Maa päeva konverents "Meie elukeskkond", korraldajaks Tartu keskkonnahariduskeskus. Ka meil on kombeks saamas seal osalemine - eelmisel aastal 2 ettekannet, ka sel aastal osalesid  meie koolist Mihkel Mark Schamardin teemaga "Temperatuuri mõju sinivetikate fotosünteesile" ja Marion Tiik teemaga "Tallinna kaljutuvide fenotüübiline mitmekesisus ja Mendeli II seadus"
Konverentsi korraldusega saate tutvuda siin
Ettekannetega saate tutvuda siin
Et asja illustreerida, siis lisan ka Mihkli töö kokkuvõtte pildina :)Kui te oleksite näinud seda tööd ennast - lehekülgede kaupa andmeid ja arvutusi!

Kõrvemaa-viktoriinil

20.aprillil toimus traditsiooniline Talllinna Looduskaitse selts poolt korraldatava viktoriin, mille teemaks seekord oli Kõrvemaa maastikukaitseala. Ja sellele järgnes , nagu alati väljasõit uuritud paika  - Kõrvemaale
Seega, 10.mail said sõita reisile : 7a Kristiina Melissa Jõeäär, Elisabeth Luisk, 7b Elisabet Jahilo ja Triin Sulengo, 8 kl Marit Neemela, Mariin Pantelejev, Hanna Maria Saik, Juulia Aliide Salulaid, 9a Keidi Nõu, Mark-Emil Luik, Karl Toom varasema osalejana , . Nendest Mariin, Marit, Emil, Keidi ja Juulia saavutasid sellel võistlusel 1. koha, teine võistkond jäi veidi tahapoole.

21. juuni 2013

üks meenutus märtsist. projektipäev

Meie sellekevadise projektipäeva teema oli : Tootmine ja taastamine, kuid meie põhirõhk oli suunatud tootmisele - täpsemalt kreemide tootmisele. Selleks vaatasime alususeks , millised kreemid on olemas, kuidas neid reklaamitakse, mida keegi teab üldse kosmeetikatoodetest, ja seejärel suundusime kokandusklassi, et ise kreemid kokku "keerata". olime keemikuga käinud eelneval päeval ja vajalikud õlid, vahad, eeterlikud ja aroomiõlid  ning ilusad vormid valmis osnud, ning saimegi hakata askeldama. Valmis päris ilus kogus erinevalt lõhnavaid kreeme, nii et klass oli üleni lõhnu täis. Ja seejärel suundusime Orto tehasesse tuvuma nende tööga.
Üllatuslikul töötab sela firmas vaid 21 inimest, aga see on piisav Eesti ja vähesel määral lähiriikide turu jaoks. Saime teada kõike kõigist Orto toodetest!
Lisan siia peagi ka videod, milla noore järgmisel päeval meisterdasid oma tehtud toodete tutvustuseks,ja õpetuse, kuidas kreemi teha . ehk kuidas meie tegime.
Toredad päevad olid, saime ka ise targemaks, ja noortele tundus ka meeldivat :)

Alexey Morgunov külas

Tänu Reaalkoolis oimuvale teduspäevale, kus mul ja Helenel õnnestus kuulata Jaak Vilo loengut, oli Eestis oma teadmisi jagamas ka Alexey Morgunov. Ja kuna me mõlemad oleme tuttavad Kadi Liisiga, siis õnnestus ta ka meie kooli IB klassidele rääkima kutsuda. Ta rääkis väga põnevalt nii sellest, milles seisneb kõige tavalisem teadmine tänapäeva geneetikast, kui sellest, mida praegu tehakse. Ja see on äiesti hull, kui mõelda, kuidas luuake täiesti uusi, sünteetilisi molekule ja pannakse nad rakkude sisse, ning nad töötavad! Ja sellega õnnestub rakk ära pette, ning järgmine  muid põnevaid  asju saavutada. Ülipõnev!
Otsides tema kohta infot, leiab palju erinvaid lehekülgi, aga noppisin siit ühe, mis huvilsite jaoks viib paljude muudeni. http://talks.cam.ac.uk/user/show/18213
Igal juhuls soovian tema tegemistel silm peal hoida.
Ja loomulikult Kadi Liis Saare tegemistel ka :)

Tartus geneetikuid mängimas

4.aprillil sai 15 meie kooli õpilast  võimaluse osaleda Tartus geneetika õppepäeval, mida korraldas Mari Järve.
 Siin  üks muljetus . Autor Oliver Valdmaa.


Genetics Learning Day
In Ahhaa Science Center

DNA is made up of deoxyribose, phosphoric acid and sequence of 4 different nucleotides. The sequence of nucleotides A, T, C, G is according to different evaluations 99% the same but there is a difference of about 1% of the DNA sequence, which enables to differentiate different people in forensics. That is why DNA samples are used to verify or identify people in forensics. DNA collected from the crime scene is compared with the DNA collected from the suspect. Not the entire DNA is compared because it would be too much data to analyze since one human DNA molecule consists of about 3 billion base pairs.

In Ahhaa we made an experiment of identifying the accused suspect so we compared three suspects’ DNA with the two DNA samples collected from the crime scene of raping. As a negative test we used water instead of DNA. Since the suspect can only be male, we are comparing the genetic markers on the Y-chromosome. We are looking for a one base substitution on the Y-chromosome. According to base substitutions men can be divided into haplogroups. There are many men in each haplogroup. So in our experiment we cannot be 100% sure that the suspect is committed the crime. Our experiment can still be used as a simulation though. We tested 3 haplogroups common in Estonia – N1c, R1a and I2a. Specifically our group tested haplogroup I2a, which has a mutation M423.

First of all in the experiment we had a small amount of all the DNAs. We had to reproduce the DNA in order to get more DNA, which would enable analyzing it. For that we used the polymerase chain reaction (PCR), which made copies of the specific part of the DNA we were interested in.

In the PCR, the two DNA chains were heated to the temperature of denaturation, which was 95 degrees Celsius. At about 40-60 degrees a primer containing up to 30 base pairs attaches to both chains, which were separated. DNA polymerase synthesized a new complementary chain to the previous chain and the DNA polymerase used dATP, dTTP, dGTP, dCTP which will be the nucleotides constructing the complementary chain. This cycle is done repeatedly in order to produce billions of DNA copies. Our first task was to mix the DNA, PCR mix containing dATP, dTTP, dGTP, dCTP and other necessary substances (had a green color), DNA primers and water. This mix was put into the PCR-machine with a working cycle of 1.5 hours. 

We used restriction enzymes, which “cut” DNA molecule in half only if there is a specific sequence of base pairs. Our sample DNA size was 370 base pair. If the sample had a mutation the restriction enzyme would not cut the DNA and if the enzyme did not have a mutation M423 then the restriction enzyme would cut the DNA sample between base pairs 207+163. The buffer was orange color. So we had to use a pipette to put the enzyme ssiI, with a concentration of 0.5 l and the rest of the 15l mix that we made for 10 samples was the orange buffer, into the DNA samples. The mix is put again into the PCR-machine that worked at the temperature of 33.5 degrees Celsius for 1.5 hours.

In order to find out whether the DNA had the mutation we were looking for (M423) we had to put the mix from the PCR on the specified holes on the agar gel. The gel is located in a special buffer mix bath, which will be electrified and lightened with the UV-light. This procedure is called gel-electrophoresis. DNA has a negative charge and it starts to move towards the positive pole. So we can see if the restriction enzyme cut the DNA. Agar gel contains ethidium bromide, which attached to DNA and glows in the UV light and we can see the glowing DNA in the UV light. Electrophoresis takes about 40 minutes.

From the experiment we made we could find out that the Suspect no. 2 is guilty of the crime since he belonged to the same haplogroup R1a as the DNA collected from the crime scene also belonged to R1a haplogroup. Sample 1 from the crime scene collected had M423 mutation but we could not confirm it with any of the suspects so in order to find out the criminal, our test did not give validation of who to charge with crime.

Overall, I found the experiment very interesting and well constructed and I gained new knowledge of how PCR works and how DNA tests are carried out. I did not know before that the DNA tests are actually so complicated and consume a lot of time.

 


Tõmbame uudistega jälle järele

Uurimistööde konkursi tulemused
Tahan uhkustada:
26.-27 aprillil toimus ÕTÜ 9. aastakonverents, millel selgusid Õpilaste teadustööde ja Tervishoiu ja meditsiinialaste teadustööde konkursi tulemused. Kõik meie koolist 24 parema hulka jõudnud õpilased said tunnustust:
Birgit Valgemäe (G3 IB) saavutas tööga "Naatriumlaurüülsulfaadi ja naatriumlaurüüleetersulfaadi kontsentratsiooni mõju viie piimhappebakteri kasvule", juhendajad Kaisa-Helena Luht ja Tiina Ailt (TTÜ), III preemia gümnaasiumiastmes õpilaste teadustööde riiklikul konkursil
Anita Kuprijanovitš (G3 IB) saavutas tööga "Rasva ja valgu sisalduse määramine hommikuhelvestes ja saadud sisalduse võrdlus pakendiväärtusega", juhendaja Lilian Kippasto, I preemia tervishoiu ja meditsiinialaste teadustööde konkursil
Susanna Vain (G3 IB) saavutas tööga " Orhideeliste leidumine Väike-Maarja vallas", juhendaja Kaisa-Helena Luht, eriauhinna Teaduagentuurilt – osavõtt International Wildlife Reseach Week´ilt Šveitsi Alpides
Kirill Tammela (G3 IB) saavutas tööga " Erinevate keskkondade mõju erinevatele naelte tüüpidele", juhendaja Lilian Kippasto, eriauhinna Teaduskeskus AHHAA´lt.
http://www.etag.ee/opilaste-teadustoode-riiklikul-konkursil-paistsid-tanavu-silma-tallinna-ja-tartu-koolid/


Nende noore ja paljude teiste esinemise sai kuulata Narvas toimunud konverentsil 26.-27.aprillil
Lisaks neile osalesid konkursil ka Anna Parts (G3IB) ja Mart Veerus (9b), kuid nende tööd  ei pääsenud edasi lõppvooru, mis ei vähenda nende töö tegemise väärtust.







ja kes tahab Susanna Vainu ka  "elusast peast" näha , siis tuleb terevisiooni vaadata:
4.juuni Terevisiooni saates http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=139028 oli hulk TIKiga seotud inimesi. Hetkel olulisim on Susanna Vain , aga samas lõigus veel mõned - Meelis Uustal ja Andre Altjõe. vaata saadet alates u 19 minutist, ja pärastpoole veel u 50.-ndast minutist, kus õpetatakse muuhulgas herbaariumi tegemist. Meelist ja Andret näeb jälle alaes 1: 41-st. Kui leheks, millel vahel taim pistetakse, ei oleks mitte Ott Leplandi pildiga Pealinn, vaid 24.mai Pealinn, siis oleks veel üks TIK-iga seotud persoon - looduskaitsja märgi laureaat Helene Urva. Kellel seda lehte näpuvahel pole, siis saab Helene mõisklusi jälgida http://www.pealinn.ee/?lang=5&rel=303&action=old_release Sealt saab ka teada, mille eest ta muuhulgas selle märgi sai. Ja tagasihoidlik olemata  - mina esitasin ta selle märgi saamsieks, sest ta on lihtsalt nii ülitubli ja tark inimene, kes vaatamata oma noorusele on juba palju jõudnud. 
Tore on tunda nii toredaid ja tarku inimesi!