29. apr 2011

Aasta linnud suitsupääsukesed vajavad pesapaika

Sel nädalavahetusel saabusid suure soojalaine toel esimesed suitsupääsukesed ligi 10 000 km pikkuselt rändelt Lõuna-Aafrikast. Eesti Ornitoloogiaühing kutsub üles kõiki, kelle majapidamises pesitsevad suitsupääsukesed, nende pesakohad üle vaatama, et linnud saaksid ohutult pesitsema asuda. Kuidas ehitada suitsupääsukestele pesaaluseid, kuidas eristada teda teistest pääsukestest ja palju muid nõuandeid leiate suitsupääsukese kodulehelt http://www.eoy.ee/suitsupaasuke.

Esimesi suitsupääsukesi on meie linnuhuvilised oodanud juba mõnda aega, sest päevasooja toojad saabuvad meile alati aprilli keskpaiku. Putuktoiduliste lindudena naasevad suitsupääsukesed alati siis, kui ringi lendab piisavalt palju putukaid. Järgmise nelja nädala jooksul jätkub suitsupääsukeste saabumine oma siinsetesse pesapaikadesse ning läbiränne põhja ja kirde suunas.

Suitsupääsuke valiti käesoleva aasta linnuks, kuna pesitsevaid suitsupääsukesi on jäänud Eestis iga aastaga aina vähemaks, mistõttu peab Eesti rahvuslinnule ja ornitoloogiaühingu vapilinnule pöörama suuremat tähelepanu.

Suitsupääsukese arvukuse vähenemine on ühest küljest tingitud suurtest muutustest Euroopa põllumajanduses ja maapiirkondade arengus, mis on jätnud kümned tuhanded suitsupääsukesed pesakohata. Samuti on loomapidamise vähenemine ja koondumine kinnistesse lautadesse vähendanud pääsukeste põhitoidu, kärbeste arvukust. Kuid suitsupääsukest kui pikamaarändurit mõjutavad ka olud rändeteedel ja talvituspaikades.  Lõuna-Aafrikas talvituvad linnud peavad kaks korda aastas ületama üha laienevat Sahara kõrbe, taluma üha ettearvamatumaid ilmastikuolusid ning leidma talvituspaigad, mis pakuksid talve üleelamiseks piisavalt toitu.

Suitsupääsukese aastal tutvustatakse selle liigi eluolu ja ökoloogilist tähtsust ning erinevaid viise, kuidas igaüks saab suitsupääsukeste pesitsemisele Eestis kaasa aidata. Samuti plaanitakse koguda linnuhuviliste abiga põhjalikumat teavet suitsupääsukese käekäigu ja leviku kohta Eestis.

Eesti Ornitoloogiaühing valis aasta linnu juba 17. korda. Aasta linnu valimise eesmärk on tutvustada avalikkusele üht meil esinevat linnuliiki või liigirühma ning kaasata üldsust aasta linnu uurimisse ja kaitsesse.

Lisateave:
Meelis Uustal, 53 415 030
Mati Kose, 523 6926

Eesti Ornitoloogiaühing

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar