19. mai 2011

Looduse tundmise võistluse tulemused

Tallinna koolide (6.-9.kl.õpilaste ) looduse tundmise võistlused Rocca al Mares, Vabaõhumuuseumi looduse õpperajal on toimunud alates 1984.aastast igal  looduskaitsekuul, mais.
Tänavu, 13.mail 2011 võisteldi juba 27.korda. Seekordne võistlus oli lindude tundmises, millega tähistati Eesti Ornitoloogiaühingu 90.juubelit.
Viieliikmelisi võistkondi  registreerus 28, 15 Tallinna koolist. Esmakordselt oli võistkondi nii arvukalt. Neist 3 võistkonda olid veneõppekeelega koolidest. Õpetajaid saatjana oli 5, Tallinna Linnuklubi liikmeid 8 ja Vabaõhumuuseumist osales korraldajana Anneli Banner. Nende heade linnutundjate juhendamisel alustati 1,5 tunnise linnuretkega 9-sas rühmas Vabaõhumuuseumi park-metsas ja mere ääres.
Seejärel koguneti Kolu kõrtsi  talli, et selgitada välja parimad lindude tundjad võistkonnad  lindude laulu (10 laulu)  ja piltide  (10 linnupilti) alusel.Selgus, et õpilastel oli lihtsam tunda linde piltide kui laulu järgi.Võistlus näitas vajadust rohkem looduses liikuda, et olla loodusele lähemal, nagu ütleb ka tänavuse looduskaitsekuu teema.
Rõõm on tõdeda, et loodusainete õpetajad olid õpilaste võistluseks ettevalmistamisel palju vaeva näinud ja oma parimad neist võistlema saatnud.
Võistkondi oli ka koolidest, kes polnud varem osalenud. Ilmselt on saadud kindlustunnet juurde linnulaulu kuulamisest  enne koolitunde varahommikustel linnuretketel pealinna parkides, mida on mitmel kevadel toetanud Tallinna Keskkonnaamet.
Võistlusel osutusid parimateks alljärgnevad võistkonnad, kes said max 40-st punktist üle 30 punkti. Need olid:
I koht – Prantsuse Lütseum ( 6.-7.kl.)  37 punkti
II koht- Tallinna Reaalkool ( 7.kl.)   33 punkti
III koht – Gustav Adolfi Gümnaasium (7.-8.kl.) 31 punkti
Järgnesid võistkonnad 30-26 punktiga:
4.koht – Mustamäe Gümnaasium (8a kl.) 30 punkti
5.-6.koht – Tallinna Inglise Kolledz ( 9.kl.Mari-Liis Tamm, Kadri Eek, Rebekka Rummel, Anneli Kuldkepp) 29 punkti
5.-6.koht – Gustav Adolfi Gümnaasium (7.kl.) 29 punkti
7.koht –Tallinna Inglise Kolledz (8a kl. Anne-Mai Timuska, Ann-Kristin Pajus, Georg Kuusik, Karl Kiur Saar) 28,5 punkti
8.-9.koht – Reaalkool –Maria Huntsaar jt. 27 punkti
8.-9.koht –Tallinna Saksa Gümnaasium ( 6b kl.) 27 punkti
10.koht – Gustav Adolfi Gümnaasium –Elis, Krõõt jt. 26 punkti
Tallinna Linnuklubi premeerib eelpool nimetatud kümmet võistkonda sügisel, septembris ühepäevase ekskursiooniga lindude sügisrännet jälgima Pärnumaal, Kabli Rõngastuskeskuses.
Järgmised võistkonnad said tulemuseks 25 ja  vähem punkte:
Kuristiku Gümnaasium ( võistkond –Kormoranid), 32.Keskkool( 8b kl.), Inglise Kolledz (8b kl.), 32.Keskkool (9a kl.), Muusikakeskkool, Kuristiku Gümnaasium (8.kl.).Keskklinna Vene Gümnaasium Iv., Sikupilli Keskkool, 32.Keskkool (8.-9.kl.). 37.Keskkool (7.-8.kl.), Kesklinna Vene Gümnaasium II v.,21.kool, Mustamäe Gümnaasium (7.kl.), Nõmme Erakool, Mustamäe Reaalgümnaasium, Kuristiku gümnaasium ( 7.kl.), Saksa Gümnaasium ( 7c kl.).
Palju tänu koolide juhtkonnale ja loodusainete õpetajatele õpilaste hea ettevalmistuse eest lindude tundmiseks ja võistlusel osalemisel. Tallinna Keskkonnamet kostitas võistlejaid koogi ja joogiga. Tallinna Linnuklubi tunnustas osalejaid klubi kleepsu ning EOÜ kvartalikirja „Tiirutaja“ numbritega. 
Head koostööd edaspidigi !

Tallinna Linnuklubi
Eesti Vabaõhumuuseum
Tallinna Keskkonnaamet

16. mai 2011

Tornide linnuvaatlus 2011

Eesti Ornitoloogiaühing korraldab maikuu eelviimasel pühapäeval, 22. mail tornivaatluse. Selle ürituse eesmärgiks on pakkuda laiemale üldsusele võimalust külastada vaatlustorne nii, et hea optika puudumise või vähese linnutundmisoskuse tõttu nähtud sulelised määramata ei jääks. Eelmainitud päeval ootavad väljakuulutatud vaatlustornides huvilisi linnuvaatlejad, kes aitavad linde määrata ning annavad ülevaate ka piirkonna linnukaitselisest tähtsusest. Lisaks tiivuliste naabrite tutvustamisele peetakse igas vaatlustornis ka liiginimekirja ning selgitatakse välja kõige linnurohkem torn.
Linnuvaatlejatel on võimalik end juhendajatena registreerida nii üksi kui kuni 4-liikmeliste gruppidena. Igasse vaatlustorni võib end kirja panna kuni 4 linnuvaatlejat, kes on valmis enda poolt määratud kellaaegadel tutvustama linnutorni ümbruses tegutsevaid linde ning rääkima piirkonna linnukaitselisest tähtsusest. Juhendajate registreerimine toimub e-posti vahendusel: tarvo.valker@gmail.com ning kestab 2.- 20. maini. Oma kirjas palume teatada linnutorni nimi ja asukoht, juhendajate nimed ning ajavahemik, mil oodatakse huvilisi. Palume registreerimise hetkel tutvuda ka allpool oleva kaardiga, kus on leitavad juba juhendajatega kaetud linnuvaatlustornid.
Tornivaatlus toimub pühapäeval, 22. mail kell 5.00-13.00, kuid ürituse täpse kestvuse määrab igas tornis registreerimisel juhendaja.
Huvilisi oodatakse linnutornidesse juhendajate poolt määratud kellaaegadel - koguneda tuleks vaatlustorni juurde vastavaks täistunniks. Linnutorne külastada soovivad huvilised end eelnevalt registreerima ei pea.
Tornivaatluse tulemused palume linnuvaatlejatel edastada juba sama päeva õhtuks, hiljemalt kella 18.00-ks, e-postiga: tarvo.valker@gmail.com.

Linnulauluõpe Eesti linnades * EOÜ 90

Maikuus toimuvad EOÜ liikmete ja sõprade abil linnulauluõppe hommikud
ja õhtud Eesti linnades, mõned ka väljaspool. Ornitoloogide ja asjatundjate juhendamisel on igaühel võimalik oma teadmisi täiendada ja silmaringi avardada. Kõik õpperetked on tasuta ja vajalik pole ka registreerimine. Õpperetked kestavad umbes 1,5-2 tundi. Selga tuleb panna ilmale vastav riietus ja kaasa võtta võimalusel binokkel. Leia kaardilt endale sobiv linnuõppekoht ja osale!
NB! Üritusi võib jooksvalt ka lisanduda. Kui soovid ise linnurekte teha või enda korraldatavast teada anda, võta ühendust telefonil 5086690 või epostiga riho.kinks@eoy.ee. Linnuõppehommikute korraldamist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

12. mai 2011

Ülevaade Läänemere Projekti (BSP) koolide kokkutulekust Pivarootsis 6.-8. mai 2011

Kokkutulekust võttis osa 12 BSP kooli, lisaks Tartu Loodusmajast 2 koordinaatorit ja 3 praktikanti (Tartu KHK ja Räpina Aianduskoolist). Kokku oli osalejaid 43. Kahjuks jäi erinevatel põhjustel tulemata 6 registreerunut.
Kokkutuleku esimesel päeval toimus ekskursioon marsruudil Lihula-Keemu-Metsküla-Salevere-Puhtu-Laelatu-Pivarootsi. Ekskursiooni juhendas Lihula Gümnaasiumi õpetaja Marje Loide, kes on tõeliselt asjatundlik looduse vahendaja.
Esimesel õhtul tutvustasid õpilased oma koolide keskkonna-alast tegevust ja BSP programmides osalemist ning loodusesõbrast fotograaf Olev Mihkelmaa rääkis looduses pildistamisest, fotojahi eetilistest probleemidest ja andis nõuandeid looduse pildistamiseks. Hilisõhtul toimus veel päevaviktoriin õpitust. Paremad olid Inglise Kolledži (Susanna Vain ja Oliver Valdmaa) ja Jõhvi Gümnaasiumi võistkonnad.
Kokkutuleku 2. päev algas hommikul kell 6 looduses pildistamisega ja jätkus pärast hommikusööki rühmatöödena Marje Loide juhendatud „Taimejahiga“ ning Annelie Ehlvesti koostatud uue programmi „Veeorganismid ja soolsus“ tutvustamise ja vaatluste läbiviimisega. Pärastlõunal õpiti BSP rannikuvaatluste ja õhukvaliteedi programmide tegemist.
Programmidest vabal ajal uuriti ja määrati binokulaari ja luupide abil vee-elustikku ning õpiti ka praktikantide juhendamisel sõlmede tegemist.
Pärast õhtusööki toimus maastikumäng, kus erinevates punktides tuli ära tunda sel päeval õpitud taimi ja veeloomi ning vastati küsimustele.
Õhtu külaliseks oli  Hanila vallavanem Arno Peksar kes tutvustas meile oma slaidiprogrammiga imelist Islandi loodust.
Huvitav õhtune tegevus oli veel konkurss kohapeal tehtud loodusfotodest. Parimad fotograafid olid praktikant Kadi Kriisa ja Triinu Masing  Põlva Gümnaasiumist.
Lõpuõhtul grilliti õues vorste ja maiustati.
Pühapäeva hommik algas kell 7 linnulaulu kuulamisega ja rannikulindude vaatlemisega Marje Loide juhendamisel. Enne kojusõitu külastati Matsalu RP keskust Penijõe mõisas kus kuulati-vaadati täielikus vaikuses 30 min. kestvat Matsalu slaidiprogrammi. See oli nii võrratu!

Kokkutuleku programm kujunes küll väga tihedaks, aga selle üle palju ei nurisetud.

Tagasiside lehtedelt sain teada:
* Kõik osalejad pidasid laagrikohta väga ilusaks heaks ja huvitavaks.
* Rahul oldi majutuse ja hea koduse toiduga. Ainult 3 õpilase arvates ei olnud toit kõige parem.
* Kõige rohkem meeldisid esimesel päeval toimunud ekskursioon ja uus vee soolsuse programm, kus sai kahlamispükstega merest veeloomi püüda. Paljudele meeldis ka maastikumäng ja hommikune linnulaulu kuulamine.
* Paljudele ei meeldinud varahommikused programmid, kuna pidi liiga vara ärkama.
Ei meeldinud ka ettenähtud öörahu .
* Järgmisel korral soovitakse: tutvumismängu, rohkem vaba aega, et saaks omavahel rohkem suhelda ja lõkkeõhtut. Lisaks veel palju muid soove.
* Kokkutuleku kõige positiivsema mulje jätsid: tore seltskond, kahlamispükstega meres käimine, ilus loodus jpm.

Kokkutulek õnnestus eelkõige tänu õpetaja Marje Loidele, kes võttis enda kanda suure osa programmidest ja oli asendamatuks abiks korraldajale kokkutuleku ettevalmistamisel. Suur tänu Marjele!
Suur tänu ka Anneli Ehlvestile, kes koostas uue programmi, mida saime kokkutulekul katsetada. Pärast väikesi kohendamisi saadetakse juhend kõikidele BSP koolidele.

Palju tänu kõikidele õpetajatele, kes pidasid võimalikuks terve ilus nädalavahetus
BSP – rahvaga koos veeta.

Sirje Janikson,
BSP Eesti koolide koordinaator
Tel. 7361693

10. mai 2011

Maailmakoristuse tiim vajab õpetajaid ja õpilasi prügi kaardistama.

Eesti Teeme Ärast on välja kasvanud maailma prügist puhtaks koristamise liikumine Let's Do It World, mille eesmärgiks on aastal 2012 koristada meie Maakera võimalikult puhtaks ning teha seda 300 miljoni inimese osalusel, vt täpsemalt: http://letsdoitworld.org/ 

Prügi koristamiseks on vaja teada, kus see asub, ehk prügi on kõigepealt tarvis kaardistada. Oleme selle tarvis loonud globaalse prügikaardi, vt http://letsdoitworld.org/map/global-waste-map ning otsime kaardistajaid, kes teeksid seda kvaliteetselt - läbiksid väikese juhendamise, kirjeldaksid prügi võimalikult täpselt ning pärast koristusi käiksid osad endised prügikohad uuesti üle ja fikseeriksid olukorra. Kaardistamiseks on erinevad meetodid, neist kõige mugavam on seda teha nutitelefonide abil paari näpuliigutusega. 

Sellest tulenevalt tekkis meil mõte kutsuda loodusteaduste, arvuti-, ühiskonna- jt õpetajaid liituma maailmakoristamisega professionaalsel tasandil. Asjast huvitatud õpetajad võivad õpilastele anda ülesande kaardistada mingil maa-alal paiknevad prügihunnikud. See võiks ka õpilastele põnevust pakkuda, sest nad saavad osaleda suures ülemaailmses ettevõtmises ning teha midagi väga konkreetset.

Kuna meie ettevõtmine on ülemaailmne, siis vajame õpetajaid kogu maailmast. Aga kuna koordineerimine toimub suuresti Eestis, siis on meie esimeseks eesmärgiks leida Eestist õpetajad, kes esiteks on valmis koos oma õpilastega kaardistama ja teiseks, soovi korral, kutsuma ka teiste riikide õpetajaid rahvusvaheliste võrgustike kaudu maailmakoristamisega liituma.

Kui tunned asja vastu huvi, Sul on lisaküsimusi või tahad kohe liituda, võta palun ühendust Toomas Trapido'ga aadressil toomas@letsdoitworld.org või telefonil 55570010.

9. mai 2011

Aegna looduslaager 2011

Sammal, samblik või vetikas? Nugis, mäger või rebane? Bioloogia on huvitav, kuid ajab segadusse?

11.-14. augustil toimub Aegna saarel noorte looduslaager, kus saad oma loodusteadmisi täiendada ise kõike järele proovides. Toimuvad linnuvaatlused, taimetundmisretked, mereelu-uuringud, hiirte lahkamine, maastikumäng ja palju muud põnevat.

Võta sõber kaasa ja tule avasta, mida loodusõpetus tegelikult tähendab!

Majutus on Aegna looduskeskuses ja laagri osalustasu 10€.
Registreeru hiljemalt 20. maiks: kylli.relve@audentes.ee (Külli Relve, 5284718), teatades oma nimi, kool, klass, oma telefon ja meiliaadress ning vanemate kontaktandmed. Registreerunutele saadetakse täpsem info    Teata ka oma osalemissoovist bioloogiaõpetajale.

Laagrit korraldab MTÜ Metsaordu ja toetab Tallinna Keskkonnaamet.

Looduskaitsekuu võistlus Rocca al Mare vabaõhumuuseumis

Kutsume koolide 5-liikmelisi VI-IX kl. õpilaste võistkondi ( 1-3 võistkonda koolist)  Vabaõhumuuseumi reedel, 13.mail 2011.a.
Tallinna koolide võistkonnad kogunevad kõik üheaegselt Vabaõhumuuseumi peaväravas, kassa juures 13.mail kell 10.
Kavas: 1. Linnuretk õpperajal ( linnud ja nende hääled) Tallinna Linnuklubi parimate linnutundjate juhendamisel;
2. Võistlus lindude tundmises piltide ja häälte järgi;
3.Piknikueine Kolu kõrtsis;
4. Kokkuvõte võistluspäevast kell 13

Parimateks osutunud võistkondadele korraldab Tallinna Linnuklubi septembris 2011.a. preemiaks ühepäevase ekskursiooni.
Ootame aktiivset osavõttu võistlusest! Osalemisest teatada : linda.metsaorg@mail.ee või telefonil 56 917 494
Eelregistreerimine lõpeb 10. mail 2010

Võistluse korraldajad:
Tallinna Linnuklubi
 Eesti Vabaõhumuuseum

teaduslaager 27.-29.juunil Nelijärvel

27.-29. juunil toimub Nelijärve Puhkekeskuses (http://www.nelijarve.ee/) kolm asjalikku üritust: Kaugseire suvekool, EFS täppisteaduste suvekool ning Energiaakadeemia. Kõik nad algavad 27. juunil kell 14.00 ja lõpevad 29. juunil 13.00.
Info ürituste kohta on allpool. Üldiselt, selgituseks:
Tulijad peaksid endale ühe ürituse välja valima ning sinna registreeruma. Aga nende kolme päeva jooksul on kindlasti võimalik kiigata ka teiste koolide tegevust ning lõunastel ja õhtustel üritustel ... tuleb üle aegade ägedaim reaalteaduslik vennastumine. Ootame osalema eelkõige huvilisi gümnaasiumiõpilasi, teretulnud on ka loodusainete õpetajad.
Üritused on kõigile osalejatele tasuta. Lõplikud osalejate nimekirjad koostatakse registreerumise ajalise järjestuse alusel. Korraldajad jätavad endale õiguse teha registreerunute järjestuses muudatusi, arvestades sealjuures vastust registreerimisvormide viimasele küsimusele.
Olete lahkesti palutud. Palume ka levitada seda informatsiooni oma õpilaste hulgas.
Lugupidamisega,
Kaido Reivelt
Eesti Füüsika Selts, GLOBE Eesti, Tartu Ülikool

Linn lilleliseks!

14. mail 2011 toimub Tallinna Loomaaias heategevuslik sündmus Linn Lilleliseks, mille korraldajaks on MTÜ Tegusad Eesti Noored (TEN).
Üritusest on osa võtma oodatud õpilased alates 15. eluaastast. Linn Lilleliseks toimub juba viiendat aastat ning ettevõtmise peamiseks ülesandeks on kokku tuua tava- ja erivajadustega noored, et koos Loomaaeda ilusamaks teha.
Linn Lilleliseks toimub laupäevasel päeval. Tegevus toimub gruppides, mille koordinaatoriteks on juba varasemalt kogenud rühmajuhid. Õhkkonna hubasemaks muutmiseks ning rühmade ühtsemaks tegutsemiseks mängitakse alguses tutvumismänge ning seejärel tehakse koos erinevaid haljastustöid. Ilusama ümbruse valmides süüakse ühiselt lõunat ja veedetakse lõbusalt aega uute tuttavate seltsis. Linna lillelisemaks muutmine on kõigile TASUTA!
Osalejatele:
1.     Osalejateks ootame noori vanuses 15-26 a.
2.     Töötegijate arv on piiratud 80 inimesega ning seetõttu saavadki osalisteks just kiiremad registreerujad.
3.     Kaasa tasub võtta väga hea tuju ja töötahe.
      4. Pakett sisaldab lisaks tasuta toidule, aktiivsele päevale ning lahedatele inimeste ka tasuta loomaaia      külastamise võimalust  ning ka tasuta ekskursiooni!

Vahvat treilerit vaata siit.

Küsimustele vastame alati rõõmuga.

Lugupidamisega,

korraldaja
Eeva-Liisa Puidet
eevaliisa.puidet@gmail.com
+372 53 934 134

Kati Pärn                               Kaarel Roostar
peakorraldaja                         peakorraldaja
kati.parn@ten.ee                    kaarel.roostar@ten.ee
+372 53 858 688                    +372 56 640 693

ja kogu Linn Lilleliseks 2011 korraldusmeeskond!